Jag har funderat på det här med ”utan gluten” en hel del senaste tiden. Det känns som att allt numera är ”utan gluten” eller ”proteinberikat”. Var köper man ens ingredienserna? Jag knölar inte till det så mycket med maten utan äter det mesta och det jag är sugen på. Men sen har jag ju heller inte några direkta hälsoproblem. Så ”glutenfritt” passerar mig ganska snabbt. Men när min bästa kompis Anna (som jag ska göra upplevelseäventyr med till våren!) tipsade om dessa goda plättar utan gluten så var jag ju tvungen att testa!
Det här är riktigt goda bananplättar med kokos i. Jag brukar inte gillar bananpannkakor men de här innehöll ju lite mer och blev därför toppen.Typiskt bra lördagsfrukost kanske?
Bananpannkakor med kokos och bär (en person):
- En banan
- 2 ägg
- 0,5 dl kokosflingor
- Valfria bär (jag tog blåbär)
- Lite kanel eller kardemumma och en nypa salt
Mosa bananen, vispa upp äggen och rör ihop allt. Stek i smör eller kokosolja till små plättar. Toppa med bär eller frukt.
Ja, bananpannkakor är enkelt och gott! 🙂
Jag gillade särskilt när det var lite extra i 😉
Åh, och jag som inte ätit frukost än. Blev akut hungrig nu ju 😛
Haha vad lär vi oss av det här? Ät frukost innan bloggläsningen ;)?
Men SÅ gott =) Tack för tips!
Hoppas det smakar!